РАДІОАМАТОРСТВО: УНІКАЛЬНЕ ХОБІ ЧИ ЖИТТЄВЕ ПОКЛИКАННЯ?
Напевно, далеко не кожен з нас, почувши слово «радіоаматор», зможе пояснити його значення. І це не дивно, адже комп’ютери, мобільні телефони та інші технічні новинки витіснили з нашої свідомості поняття радіозв’язку. Нині в Черкаській області та й загалом в Україні неухильно зменшується кількість радіоаматорів. Але є люди, які присвятили цій справі все своє життя. Саме про них і йтиме мова у нашій статті.
Директор Смілянського радіотехнікуму ЧДТУ Володимир Гнатович Шиян отримав дозвіл на роботу в ефірі та позивний RB5CCO в 1974 році. За цей період ним встановлені десятки тисяч радіозв’язків з більше ніж 300 країнами та територіями світу. Одним з перших в Черкаській області почав проводити радіозв’язки на ультракоротких хвилях з відбиттям від метеорних слідів, від Північного сяйва та з використанням штучних супутників Землі. У 1989 році Володимир Шиян встановив світовий рекорд з дальності радіозв’язку з відбиттям від Північного сяйва в діапазоні 144 МГц, провівши радіозв’язок з колегою із Шотландії. Цей рекорд тримався більше 3 років. Є в активі Володимира Гнатовича і радіозв’язки з космонавтом Мусою Манаровим, який у вільний від роботи час на Міжнародній космічній станції «МИР» проводив радіозв’язки з радіоаматорами Землі.
- Ще з 5 класу я зацікавився радіозв’язком,- розповідає пан Володимир. Пам’ятаю, як годинами просиджував у кабінеті фізики середньої школи №2 і дивився, як конструює радіостанцію мій вчитель Борис Федорович Корецький, який і прищепив мені любов до радіоаматорства. Залишаюсь вірним своєму давньому захопленню і донині. Майже щодня виходжу в радіоаматорський ефір під сьогоднішнім позивним US5CCO.
Добре знаний у радіоаматорських колах і Володимир Павлович Жмурко, що працює лаборантом в СРТ ЧДТУ. Він також почав освоювати радіозв’язок досить давно, з 1976 року. За його словами, захоплення радіосправою – це чудовий приклад того, як можна цікаво, захоплююче і з користю організувати своє дозвілля. Адже радіоаматорство не тільки розвиває вміння і навички у конструюванні техніки, а й надає можливість поспілкуватися в ефірі з цікавими людьми, почути цінну пораду, а для тих, хто вивчає іноземні мови, радіоаматорство – неоціненний засіб для поліпшення мовних знань, адже вони мають змогу поговорити з живими носіями іноземної мови.
За ініціативи Володимира Шияна та Володимира Жмурка в радіотехнікумі була відкрита колективна радіостанція UR4CWE. Для студентів технічних спеціальностей СРТ ЧДТУ радіоаматорство є особливо захоплюючим і пізнавальним, адже щоб успішно працювати в ефірі, потрібно добре розбиратися в схемотехніці, конструкції радіоапаратури, вміти правильно користуватися радіоаматорським кодом та знати англійську мову в обсязі, необхідному для спілкування. При технікумі діє гурток юних радіоаматорів. Позивний нашої колективної радіостанції ось уже 7 років активно звучить в ефірі. Можливо, і не всі студенти згодом оберуть радіо своїм майбутнім фахом, проте знання, які вони отримають, безперечно, стануть їм у пригоді, адже без техніки неможливо навіть уявити наше життя.